• 005
  • 006
  • 002
  • 003
  • 001

V Montessori rodinné, mateřské škole byste panenku nebo autíčko hledali marně

Do Montessori rodinné, mateřské školky rodinného typu vodím svou malou vnučku od loňského roku, konkrétně od jejích dvou let. Procházím Čelakovského ulicí se zástavbou nádherných provorepublikových vil, v současnosti ve většině případů renovovaných, s nepřehlédnutelným prvkem jejich dominance. Přízemí jedné z těchto vil slouží dětem mateřské školy s montessori výukou. A jelikož kapacita dětí přesáhla limitní parametry a dětí stále přibývá, našla si školka před nedávnem, téměř vedle, nově zrenovované prostory luxusní vily. Obě školky mají vybavený exteriér - prolézačky, houpačky, pískoviště, jedna z vil disponuje velikou zahradou, kde mají všechny děti vynikající podmínky pro pohybové vyžití.  

Naše holčička je ve školce velice spokojena, k čemu také přispěla celková koncepce a přístup pedagogů. Vládne tady pohoda a klid. V jedné skupině je jen kolem deseti dětí. Všude je cítit dobrá nálada, která dětem prospívá,, na nic není spěch, vše se podřizuje dětem. Tady se nevyžaduje striktní pozdrav, ale dítě může říct ahoj, při odchodu pa, pa, nebo jen zamávat ručičkou na pozdrav. Může oslovovat učitelky jejich jménem (ne příjmením), vše se ponechává na volbě dítěte. Vždyť je to školka rodinného typu. Mohlo by se zdát, že dítě se smí chovat bez respektu ke zdvořilostním návykům, ke společenským normám, ale opak je pravdou. Děti jsou slušné a zdvořilé, jen je patrné, že se používá méně zákazů a příkazů, přesněji řečeno, téměř žádné. Jsou to spíš doporučení a rady, které se děti učí respektovat.

Vybavení, pomůcky a hračky v této školce jsou jiné. Tady nenajdete panenku a kočárek, auto nebo vláček (ostatně, těch mají děti doma plno), ale jsou tu dřevěné pomůcky, některé pro nás netypické, ale jasně dokladující, k čemu jsou určeny. Stavebnic a hraček je tady málo, zcela určitě méně než v klasické mateřské škole. Tím, že jich tolik není, děti si hraček a pomůcek více váží, mají k nim pevnější vazbu. Nepřebíhají rozmarně od jedné hračky ke druhé, pokud si již nechtějí hrát nebo pracovat s předmětem, musí je uložit a uklidit na své místo, pak teprve mohou přejít k jiné činnosti. Každé věc má svoje pevné místo, každá pomůcka a hračka je uložena v polici nebo regálu a nikdy není jinde, každá pomůcka je ve třídě jen jedna. Děti si tak pěstují pozitivní vztah k pořádku a povinnostem. S čím si děti hrají a co se hrou učí? To každá rodina dítěte ví, neboť rodiče a ostatní dospělí, kteří pro děti přijdou, mohou jít do třídy, podívat se, co jejich dítě vytvořilo, nakreslilo nebo sestavilo a mohou jim i pomoci sklidit a uložit věc, se kterou dítě aktuálně pracovalo. Každý týden dostávají rodiče zpětnou vazbu v mailech, co se po celý týden dítě učilo, s čím novým se seznámilo, jakou písničku se naučilo. Hodně oblíbená je u dětí pomůcka hnědé schody nebo růžová věž, s kterými si děti permanentně hrají. Růžová věž obsahuje skladbu 10ti dřevěných krychlí od největší cca 10x10cm  po nejmenší kostičku ve velikosti 1cm. V poličce je věž uložena vždy naležato, poslední pozici zaujímá ta miniaturní růžová kostička, která mě připadá, že téměř není vidět, ale doposud se ještě neztratila (podotýkám, že žádná náhradní není).  Vždyť by ji mohlo dítě v horlivosti hry někam hodit, kostička by mohla spadnout do koše anebo si ji někdo z dětí tajně odnese (z nerozumu) v kapsičce domů.  Já to obdivuji, ale doposud jsem nebyla schopna pochopit, že se ještě nikam nezatoulala. Tady jsou děti stejné jako všude, zvídavé, hravé, rozdováděné i poslušné, ale nejde přehlédnout, že formování jejich charakterových vlastností šetrným přístupem a výuka jim okázale prospívá.

                                                                                                                                           J.N.

clanky-00
podpora-00

Adresa

  • Čelakovského 1017/14
    Chomutov 430 01

Kontakt

  • 608 081 838
  • 606 865 111
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provoz mateřské školy

Září - Červen 6:30 - 16: 30
Červenec - Srpen Letní provoz

Facebook

Facebook logo